SPORTTECH
HUNGARY
Exportfejlesztési Program — 2020
Ideje új szintre emelni nemzetközi sportsikereinket! A SportTech Hungary magyar sporttechnológiai cégeket készít fel és segít a nemzetközi piacra lépésben, és olyan elismert sportolókat von be nagykövetként, akik támogatni tudják a magyar innovációk külföldi menetelését.
Érj velünk célba a nemzetközi piacon!
A PROGRAMRÓL
A SportTech Hungary Program a magyar sporttechnológiai innovációk nemzetközi piaci felkészítésére, a külföldön is versenyképes cégek exportjának ösztönzésére jött létre. A program támogatja a hazai technológiai fejlesztések, innovációk, valamint a magyar sportközösség és a nemzetközi szinten is sikeres sportolók, illetve a magyar külképviseleti hálózatok együttműködését.
A SportTech Hungary célja a sporthoz és sportegészségügyhöz kapcsolódó legfrissebb technológiai vívmányok felkutatása és rendszerszintű támogatása: a program a legjobb cégeket nemzetközi kapcsolati tőkével, láthatósággal, nemzetközi piacra lépési jó gyakorlatokkal és mentorációval segíti. Mindemellett cél annak a kivételes, globális kapcsolati hálónak a kiaknázása, amelyet legsikeresebb sportolóink építettek eddigi pályájuk során, másrészt annak a kreativitásnak és üzleti potenciálnak a kibontakoztatása, ami a legígéretesebb hazai sporttechnológiai vállalkozásokban összpontosul.
A program épít a diplomácia, az üzleti és a sportvilág kölcsönösen előnyös együttműködésére: a sport-innovációk elterjesztésével a magyar sportélet, a nagyköveti és külképviseleti kapcsolatrendszerből pedig az újító cégek és ezáltal a nemzetgazdaság profitálhatnak. A kezdeményezés kimondott szándéka emellett, hogy új karrierutat kínáljon a már visszavonult vagy még aktív sportolóknak egyaránt, illetve lehetőséget adjon egy, az innovációkba fektető, azt támogató sportolói közeg és üzleti kultúra kialakulására.
SPORTOLÓ NAGYKÖVETEK
Dzsudzsák
Balázs
A DVSC csapatával háromszor nyert magyar bajnokságot és magyar szuperkupát. Debreceni évei után több külföldi klubnál megfordult, mint például a PSV Eindhovenben, az Anzsi Mahacskala csapatánál, a Gyinamo Moszkvánál, a Bursaspor-ban, és az Egyesült Arab Emírségekben is. A magyar válogatottal, csapatkapitányként a 2016-os Európa-bajnokságon nyolcaddöntőbe jutott. Dzsu-dzsák Balázs eddig 108-szor szerepelt a válogatott-ban és 20 gólt szerzett, ha újabb mérkőzésen lép pályára, akkor Király Gábort lehagyva egyedül áll majd az örökranglista élén.
LABDARÚGÁS
Fucsovics
Márton
2009-ben junior Grand Slam győztes lett párosban a US Openen, egy évre rá pedig a wimbledoni egyéni bajnoki címének köszönhetően világelső lett a juniorok kö-zött. 2016-ban jutott először felnőtt Grand Slam főtáblára. A 2018-as évet tekinthetjük az áttörés évének, amikor megnyerte karrierje első ATP tornáját Genfben. A 2020-as idényben minden Grand Slam tornán bejutott a nyolcad- döntőbe, így jelenleg az 51. a világranglistán. 2018 óta folyamatosan tagja az ATP TOP 100 ranglistájának.
TENISZ
Hanga
Ádám
2011-ben minden idők első magyar játékosaként játékosjogát lefoglalta a többszörös NBA bajnok San Antonio Spurs csapata. 2017-ben igazolt Európa egyik legjobb kosárcsapatához, a Barcelonához, ahol ma már irányító posztban játszik. A csapathoz való igazolása óta két ezüstérmet szereztek a spanyol kosárlabda-bajnokságban. Ádámot nyáron léptették elő csapatkapitány-helyettessé. Mindemellett az Euroliga játékos-szakszervezetének (ELPA) vezetősé-gében is aktív tagként tevékenykedik.
KOSÁRLABDA
Illés
Fanni
A Eddig háromszor, Pekingben, Londonban és Rio de Janeiróban képviselte hazánkat a paralimpiai játékokon a Magyar Paralimpiai Csapat tagjaként. 2019-ben Londonban 100 méter mellen világbajnok lett. Edzője Szabó Álmos, a Vasas SC Paraúszó Szakosztály vezetője. Ez az első olyan szakosztály Magyarországon, amely kifejezetten a paraúszók felfedezésére, edzésére és fejlesztésére szakosodott, nem integrált klubkörnyezetben.
PARALIMPIKON
ÚSZÁS
Liu
Shaoang
Világbajnok gyorskorcsolyázó, 2017-ben 500 m, 1000 m, 1500 m és összetett junior világbajnok lett. A 2018-as téli olimpián a váltó tagjaként olimpiai bajnoki címet szerzett. A 2019-es Európa-bajnokságon váltóval 5000 méteren és egyéniben 500 méteren aranyérmet szerzett, míg 3000 méteren bronzérmes lett. Aranyérmet nyert 1500 méteren, illetve ezüstérmes lett 500 méteren a debreceni rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon, illetve először szerezte meg az összetett Európa-bajnoki címet.
GYORS-
KORCSOLYA
Liu Shaolin
Sándor
2014 márciusában a junior világbajnokságon arany-érmes, a 2016-os rövidpályás gyorskorcsolya világ-bajnokságon világbajnok lett. A 2018-as téli olimpián az 5000 méteres váltó tagjaként olimpiai bajnoki címet szerzett. 2017-ben szerezte meg az első egyéni Európa-bajnoki aranyérmét. A 2019-es Európa-bajnokságon 1500 méteren és váltóban aranyérmet, 1000 méteren és 500 méteren pedig ezüstérmet szerzett, így első magyar gyorskorcsolyázóként az összetettben is az első helyen végzett. Aranyérmes lett 500 méteren a debreceni rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságon.
Gyors-
korcsolya
Talmácsi
Gábor
Gyorsaságimotor versenyző. Az igazi áttörést a Red Bull KTM csapata hozta meg 2005-ben számára, ekkor szerezte első futamgyőzelmeit Mugellóban, Assenben és Katarban. 2007-ben az Aspar Aprilia csapatához igazolt és egy szoros szezon után világbajnok lett a MotoGP 125 cm³-es kategóriájában, első és egyetlen magyarként 2009-ben szintén egyedüli magyar versenyzőként a MotoGP kategóriában 12 futamon 19 világbajnoki pontot szerzett. 2014-ben saját csapatot alapított Talmácsi Racing néven.
GYORSASÁGI
MOTOR
SPORTOLDIPLOMÁCIAI KÉPVISELET
Kovács
Ágnes
Kovács Ágnes olimpiai bajnok, kétszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok, sokszoros világkupa győztes, örökös magyar bajnok úszó. 20 éve tartja a 200 méteres női mellúszás magyar csúcsát, amely jelenleg a legrégebbi országos úszó rekord Magyarországon. Az egyetlen olyan magyar úszó, aki az 1997-2001 közötti időszakban az év legrangosabb világversenyeiről aranyéremmel tért haza. 13 évig volt tagja a magyar úszóválogatottnak, ez idő alatt minden nemzetközi versenyt pontszerző helyen zárt. Többször megválasztották Európa legjobb úszójának, aktív évei alatt a világ legjobb sportolói között emlegették. Három diplomája van, jelenleg pedig a Testnevelési Egyetem doktorandusz hallgatója, hazai és nemzetközi sporttudományos konferenciák bizottsági tagja és előadója, az egyetem nemzetközi nagykövete. Kutatási témája az élsportolók és a média kapcsolata a 21. század elején Magyarországon. Az amerikai UC Berkeley-n okleveles executive coach-ként végzett, és trénerként is tevékenykedik. Kovács Ágnes kiemelkedő tudatossággal építette karrierjét, már a kezdetektől fontos volt számára a folyamatos tanulás és a versenyekre való felkészülés közötti egyensúly megtalálása.
ÚSZÁS
Gyurta
Dániel
Gyurta Dániel olimpiai bajnok, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok magyar úszó. A 2004-es athéni olimpián robbant be az élvonalba, mindössze 15 évesen. A 200 méteres mellúszás elődöntőjében legjobb idővel jutott a fináléba, ahol ezüstérmet szerzett. 2006-ban Helsinkiben, majd 2007-ben Debrecenben rövidpályás Európa-bajnok lett 200 mellen, a 2008-as olimpián pedig pontszerző 5. helyen zárt. Éveken át uralta a 200 méteres mellúszás versenyeit. A 2009-es római világbajnokságon Európa-csúccsal lett világbajnok. Pályafutását a 2012-es londoni olimpián koronázta meg, amikor is világcsúccsal szerzett olimpiai aranyérmet. Sportszerűségéért 2013-ban Nemzetközi Fair Play díjat kapott. 2018-as visszavonulása óta sportdiplomáciai karrierjében teljesedik ki, miniszteri főtanácsadóként tudásával és tapasztalatával járul hozzá az ország sikereihez.
ÚSZÁS
MENTORÁLTAK
KayakFirst
A kajak-kenus sportolóknak télen eddig le kellett mondaniuk a sportágspecifikus mozgásról. A Kayak-First azonban olyan hiánypótló, univerzális ergométert alkotott, amellyel szárazföldi körülmények között is hitelesen lehet helyet-tesíteni a kajakos, kenus, sárkányhajós vagy SUP mozgást. A gép kompakt méretével és alacsony árával óriási piaciot nyitott meg, elérhetővé téve a kajakozást az otthoni felhasználók számára is. Középtávon, a KayakFirst ergométerekre alapozott - Spinninghez hasonló - KayakFitness módszerrel a fitneszter-mekbe is szeretne be-lépni. További forrásbevonásra van szükségük a külföldi növekedés érdekében.
BeStrong
A BeStrong több mint tíz éves tapasztalattal rendelkezve hazánk egyik legnagyobb fitneszpark és sporteszköz gyártója, amely megalakulása óta küldetésének tekinti az emberek egészséges és sportos életmódra nevelését. Európai és globális viszonteladói hálózatunk által több mint 1000 fitnesz parkot telepített belföldön és külföldön. Céljuk, hogy folyamatosan bővítsék termékpalettjukat innovatív és prémium minőségű termékekkel, mint pl. a labda-rúgás specifikus park, amely nagyszerű fogadtatást kapott több európai és amerikai kiállításon, így a BeStrong hivatalos partnere lett a Sporting Kansas Citynek és az Amerikai Labdarugó Szövetségnek.
Seyu
A három sportszerető szegedi fiatal által megal-kotott Seyu lehetőséget ad a sportrajongóknak, hogy a világon bárhol csináljanak szurkolói képeket, ahhoz szurkolói üzenetet adjanak és valós időben posztolják ezeket egy moderált csatornán keresztül a kedvenc csapatuk, sportolójuk mérkőzésein a pálya melletti, lelátók feletti LED kijelzőkre és a közösségi médiában, így buzdítva a sportolókat a pályán, akár több ezer kilométeres távolságból.
Ugyanakkor a szolgáltatás megoldást kínál a sport csapatok és események számára, hogy valós idejű szórakoztatást, szurkolói élményt nyújtsanak a távolról szurkolók számára. Továbbá, a Seyu szolgáltatásának köszönhetően a klubok közvetlenül hozzá tudnak férni a távoli piacokon lévő szur-kolók vásárlóerejéhez, ki tudják terjeszteni a marketing portfóliójukat nyolc új felülettel a szpon-zorok számára és szurkolói adatbázisukat is növelni tudják. A programban is keresik az új külpiaci lehetőségeket.
Rebound Sports
A Rebound Sports Kft. egy feltörekvő, tisztán magyar vállalkozás. A hazai kivitelezések mellett, az évek so-rán a nemzetközi tenisz világában is egyre komolyabb hírnévre tettek szert. A mobil keményborítású tenisz-pálya rendszereiknek köszönhetően, melyek órák alatt felépíthetők és elbonthatók, a tenisz szövet-ségek és versenyszervezőknél is fontos szereplőkké váltak számos európai országban. Ez évtől, egy további innovációjuknak köszönhetően, a kemény-borítású mobil pályák mellett, salakborítású mobil pályát is tudnak biztosítani, a világon jelenleg egyedüliként. Az idei, debreceni világpremier során a magyar válogatott legyőzte belga válogatottat, így bejutott a 2020-as Davis Kupa döntőbe. A Rebound Sports a program keretében elsősorban új külpiaci lehetőségeket keres.
YogaNotch
AA Yoganotch készülék egy testre illeszthető eszköz, mely az emberi mozgást digitalizálja. A szenzorok érzékelik, ha jógázás közben rosszul tartunk ki egy-egy pózt, és valós időben ad visszajelzést és irány-mutatást a helyes tartáshoz. A cég elsősorban a jóga piacára fókuszál, de bármely más területen hasz-nálható a megoldás, ehhez egy fejlesztő rendszert kell megvásárolni, ami alapján a specifikus mozgás-elemeket lehet digitalizálni. A céget az alapító New York-i tanulmányai alatt hozta létre helyi egyetemi társával. A cég bekerült az SOSV akcelerátor prog-ramba és befektetésben részesült, ezért technikai okokból a cég székhelyét nem változtatták meg. A tanulmányokat követően az alapító hazatért és a termék fejlesztését itthonról végzi magyar partne-rekkel és alkalmazottakkal. Az alapító a külpiaci tapasztalatával és kapcsolatrendszerével hozzájárul a hazai sikerekhez. Új piacokat és forrásbevonási lehetőséget is keresnek, valamint a gyártást és a céget is hazahozná a Magyarországon élő magyar alapító a lehetőségek vizsgálatát követően.
PARTNEREK
Külgazdasági
és Külügyminisztérium
2014-ben Magyarország Kormánya kiterjesztette a Külgazdasági és Külügyminisztérium főként külpo-litikára korlátozódó eredeti feladatkörét, aminek köszönhetően a tárca Magyarország külgazdasági tevékenységének fő motorjává vált. Magyarország külpiaci pozíciójának megerősítése érdekében a Külgazdasági és Külügyminisztérium egy több mint 140 külgazdasági attaséból álló hálózatot tart fenn. A külgazdasági attasék a gazdaságdiplomácia esz-közeivel érvényesítik Magyarország külgazdasági érdekeit a fogadó országokban, illetve elősegítik a magyar áru- és szolgáltatásexport növelését. A külgazdasági attasé hálózat célja, hogy a magyar vállalkozások részére a fogadó országból üzleti információkkal, partnerkapcsolatokkal és cégre szabott megoldásokkal segítsék a magyar gazda-ság külpiaci erősödését.
HEPA – Magyar
Exportfejlesztési Ügynökség
A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség küldetése, hogy a Nemzeti Exportstratégiában meghatározott célokkal összhangban professzio-nális szolgáltatásokkal és ösztönző eszközökkel segítse a magyar vállalkozások külföldi piacra lépését, hozzájárulva a magyar exportsikerekhez. A nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok kialakítását piackutatással, üzleti tanácsadással, üzleti fórumok és üzletember találkozók lebonyolításával, illetve be- és kiutazó üzleti delegációk szervezésével támogatja. A magyar vállalkozások számára a piac-specifikus információk mellett exportfókuszú képzéseket biztosít, valamint segítséget nyújt a külpiaci lehetőségek feltárásában, a nemzetközileg versenyképesnek ítélt magyar cégek, termékek és szolgáltatások felkutatásában, fejlesztésében és támogatásában. A sikeres külpiaci megjelenést nemzetközi kiállításokon és szakmai eseményeken való részvétel biztosításával, valamint árubemu-tatók szervezésével segíti elő.
Magyar Export-Import Bank Zártkörűen Működő
Részvénytársaság (Eximbank)
A Magyar Export-Import Bank Zártkörűen Működő Részvénytársaság (Eximbank) és a Magyar Export-hitel Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytár-saság (MEHIB) célja, hogy a magyar export-őrök számára hatékony finanszírozási és biztosítási konstrukciókat szolgáltasson. Az Eximbank és a MEHIB küldetése, hogy gazdaságpolitikai ösztönző eszközként támogassa a hazai exportáló vállalko-zásokat, elősegítve a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás növekedését és a magyar export-kapacitások bővülését. Az állami tulajdonban lévő, a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt álló Eximbank és MEHIB látják el Magyar-országon az exporthitel-ügynökségi feladatokat, melyet OECD és uniós keretek szabályoznak, azzal az alapvető célkitűzéssel, hogy elősegítsék a magyar áruk és szolgáltatások külpiacokon történő értékesítését.
Startup
Campus
A Startup Campus egy nemzetközi innovációs központ és startup inkubátor. Vállalati és állami partnerei számára fejleszt és valósít meg innovációs programokat: oktatási, inkubációs, befektetési, értékesítési és külföldi piacra lépési szolgáltatásokkal segíti az innovatív projekteket ötlet fázistól a nagy növekedési potenciállal rendelkező kkv-kig. Programjait nemzetközi csapat valósítja meg, jelenleg három országban és öt városban. A Startup Campus küldetése, hogy üzleti alapon ozzon létre a társadalom számára hasznos érté-keket.